Wełna Mineralna

Wełna mineralna to jeden z najpopularniejszych materiałów izolacyjnych. Z powodzeniem stosowana jest nie tylko do ocieplania domu, ale też do wyciszania pomieszczeń i zabezpieczania konstrukcji przed ogniem. Jako izolacja termiczna i akustyczna ścian zewnętrznych i wewnętrznych, stropów i podłóg, dachów i stropodachów oraz ciągów instalacyjnych. Także jako rdzeń izolacyjno - konstrukcyjny budowlanych płyt warstwowych.

 

 

welna mineralna2Na rynku dostępne są dwa rodzaje wełny mineralnej: skalna - pozyskiwana z bazaltu, i szklana - wytwarzana z piasku kwarcowego. Obie mają takie same właściwości. Wyroby z wełny otrzymuje się poprzez stopienie surowców, a następnie ich rozwłóknienie i nadanie im właściwych kształtów. To właśnie dzięki procesowi rozwłóknienia wełna ma tak dobrą izolacyjność cieplną i akustyczną. Materiał, z którego jest zrobiona, charakteryzuje się niepalnością i nie wydziela żadnych szkodliwych substancji.

welna skalna kamienna

 

Dzięki dużej ilości powietrza stanowiącej nawet do 95% jej objętości i mikroskopijnej strukturze włókien mineralnych ma bardzo niską zdolność do oddawania zgromadzonego w niej ciepła. Dzięki temu współczynnik przewodzenia ciepła λ, charakteryzujący izolacyjność termiczną, wynosi tu od 0,032 do 0,045 W/(m·K), przy czym im mniejsza wartość współczynnika, tym lepiej. Niektórzy producenci zamiast współczynnika przewodzenia ciepła podają wartość oporu cieplnego R. Opór cieplny R oblicza się według następującego wzoru: R = d/λ, gdzie d oznacza grubość danego wyrobu podaną w metrach.

 

welna dzwiekZarówno wełna mineralna skalna, jak i szklana, to materiał niepalny. Oznaczona jest najwyższymi klasami odporności na ogień – A1 i A2 w siedmiostopniowej skali europejskiej, gdzie najwyższą klasą jest A1, a najniższą F. Wełna mineralna nie rozprzestrzenia ognia, topi się prawie bez wydzielania dymu i nie skapuje w postaci płonących kropel.

Izolacyjność akustyczna wełny zależy od gęstości materiału, jego sprężystości oraz izolacyjności całej przegrody. Ważne jest też, jakiego rodzaju dźwięki mają być pochłaniane. Reguła jest taka, że płyty z wełny mineralnej o mniejszej gęstości, bardziej puszyste, dobrze izolują dźwięki rozchodzące się w powietrzu, zaś płyty twarde i półtwarde dobrze tłumią dźwięki powstałe w wyniku uderzenia.

paroprzepuszczalnosc welny

Wyroby z wełny mineralnej charakteryzują się wysokim stopniem przepuszczania pary wodnej (około 0,48 g/m·h·hPa). Para przenika między włóknami, ale nie wsiąka w nie. Musi mieć jednak zapewnioną możliwość wydostania się na zewnątrz, aby nie gromadziła się wewnątrz płyty lub maty, gdyż zawilgocony wyrób ma znacznie niższą izolacyjność termiczną. By nie dochodziło do zbierania się wilgoci na włóknach, dobrze jest kupić wyroby hydrofobizowane, czyli nasączone środkami chroniącymi przed zawilgoceniem.

 

W naszym sklepie znajdziecie Państwo materiały izolacyjne z wełny mineralnej najwyższej jakości. Oferujemy asortyment wyłącznie renomowanych firm, sprawdzony i polecany przez specjalistów. Nasz katalog zawiera produkty takie, jak: wełna mineralna Isover, wełna Schwenk (Climowool), wełna Eurofibre czy wełna Ursa. Wszystkie wełny elewacyjne posiadają wymagane atesty oraz znakomite parametry, zapewniające doskonałą izolację cieplną i akustyczną.

 Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oferty z zakresu Wełny Mineralnej w poszczególnych podkategoriach:

skosne schwenk 

Wełna do izolacji poddasza - dachy skośne

scianki dzialowe 

Wełna akustyczna - ścianki działowe

 elewacyjna

Wełna elewacyjna

 welna tech

 Wełna techniczna - dachy płaskie

 
Designed by BE-BE Webdesign - your page.