Kotły gazowe

kotly gazoweJednym z najczęściej wybieranych sposobów ogrzewania domu jest, w chwili obecnej ogrzewanie gazowe. Nic dziwnego, przecież kotły gazowe są coraz nowocześniejsze, sprawniejsze i bezpieczniejsze. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych sterowników ich obsługa jest bardzo prosta i w dużym stopniu zautomatyzowana. Jeśli chcecie Państwo wybrać ten rodzaj źródła ogrzewania dla waszego domu należy poznać wszystkie możliwości oraz rodzaje kotłów gazowych dostępnych na rynku, tak aby móc wybrać odpowiednie urządzenie dla danego zastosowania.

Bogata oferta firmy AROL BUD pozwala Państwu na wybór dowolnego typu urządzenia dla weszego domu. Doradzamy jakie wybrać rozwiązanie oraz który model będzie najodpowiedniejszym dla danych gabarytów czy zastosowań. Oferujemy kotły tylko renomowanych producentów, najbezpieczniejsze i najbardziej ekonomiczne.

 

Funkcje

przekroj kotlaWspółczesne kotły gazowe mogą być jedno lub dwufunkcyjne. Podstawową różnicą między kotłem jednofunkcyjnym a dwufunkcyjnym jest to, że pierwszy z nich przeznaczony jest do pracy w instalacji centralnego ogrzewania, z opcją podłączenia do niego zasobnika c.w.u. Drugi zaś zasila zarówno instalację centralnego ogrzewania jak i wytwarza ciepłą wodę użytkową.

Kotły jednofunkcyjnye
bywają stosowane przede wszystkim w domach o średniej i dużej powierzchni, gdzie jest kilka punktów odbioru wody (kuchnia, łazienki, wc). Biorąc pod uwagę ilość domowników i ich potrzeby, do takiego kotła dobieramy odpowiedni pojemnościowo zasobnik c.w.u.. Zasobnik ten na bieżąco zapewnia dostęp do ciepłej wody dla wszystkich punktów jej odbioru a kocioł sukcesywnie dostarcza ciepłej wody do zasobnika.

Kotły dwufunkcyjne
stosuje się w niedużych domach lub mieszkaniach, gdzie przeważnie jest tylko jedna łazienka, w dodatku w niewielkiej odległości od zamontowanego kotła. Kocioł dwufunkcyjny oprócz zasilania c.o. ogrzewa w sposób przepływowy wodę użytkową. Odległość punktu odbioru wody od kotła decyduje o czasie i ilości wody jaka musi upłynąć od odkręcenia kranu do czasu otrzymania wody w odpowiedniej temperaturze. Niektórzy producenci maja w swych ofertach kotły dwufunkcyjne z niewielkimi zasobnikami, podwyższającymi komfort ich użytkowania.

kociol i szafkiMontaż

Producenci oferują kotły gazowe w dwóch wersjach montażu. Większe kotły stojące i (zazwyczaj o mniejszych gabarytach) kotły wiszące.

Kotły wiszące
mają z reguły niewielkie wymiary co ułatwia wybór miejsca montażu. Ich - często dość atrakcyjny - wygląd zewnętrzny sprawia, że z powodzeniem możliwy jest montaż w łazience lub w kuchni. Niektórzy producenci mają w ofercie nawet kotły specjalnie dopasowane wymiarami do standardowych wymiarów mebli kuchennych.

stojacy ladnyKotły stojące
tego typu kotły są zazwyczaj wyposażone w żeliwny wymiennik ciepła, dlatego mają one znacznie większe wymiary i są cięższe od kotłów wiszących. Często mają też wbudowany zasobnik c.w.u. i inne urządzenia dodatkowe co sprawia, że w jednej obudowie mamy kompletną centralę grzewczą. Kotły stojące wymagają zazwyczaj odrębnego, specjalnie na ten cel przeznaczonego, pomieszczenia do ich instalacji.

Rodzaje

Współczesne kotły gazowe pod względem swej konstrukcji mogą mieć otwartą lub zamkniętą komorę spalania.

Kotły z otwartą komorą spalania (inaczej kotły atmosferyczne)
pobierają powietrze potrzebne do spalania bezpośrednio z pomieszczenia, w którym są zainstalowane. Odprowadzanie spalin odbywa się na zasadzie naturalnego ciągu wytwarzanego w kominie. Z uwagi na zapotrzebowanie kotła z otwartą komorą spalania na świeże powietrze, pomieszczenie, w którym kocioł jest zainstalowany musi być wyposażone dodatkowo w kratkę nawiewną zapewniającą jego stały dopływ. Przepisy jasno określają minimalną kubaturę pomieszczenia, w którym można zamontować tego typu kocioł. Jest to minimum 8 m3.

Kotły z zamkniętą komorą spalania (tzw. turbo)
pobierają powietrze z zewnątrz budynku najczęściej za pomocą rury podłączonej bezpośrednio do kotła. Odizolowanie od pomieszczenia komory spalania, ma również znaczny wpływ na wzrost bezpieczeństwa. Za właściwe odprowadzanie spalin z komory jest odpowiedzialny wentylator, który wyrzuca je na zewnątrz budynku poprzez odpowiednią rurę spalinową. Często stosuje się rury powietrzno-spalinowe, które zarówno doprowadzają świeże powietrze do kotła jak i odprowadzają spaliny. Można je wyprowadzić z budynku poziomo przez ścianę lub pionowo przez dach. Dzięki temu nie trzeba podłączać kotła do tradycyjnego komina. Minimalna kubatura pomieszczenia, w którym można zamontować kocioł z zamkniętą komorą spalania to 6,5 m3. Szczególnym rodzajem kotła z zamkniętą komorą spalania jest kocioł kondensacyjny.

komory spalaniaKotły kondensacyjne
Jest to szczególny rodzaj gazowego kotła z zamkniętą komorą spalania i wymuszonym przepływem spalin. Tak samo jest on używany do ogrzewania wody zasilającej centralne ogrzewanie i ciepłej wody użytkowej. Jednak kocioł kondensacyjny odzyskuje część energii cieplnej, która w kotle atmosferycznym zostałaby wydalona wraz ze spalinami. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu dodatkowego wymiennika ciepła, który ma za zadanie odzyskać maksymalną ilość ciepła ze spalin. Woda powracająca z instalacji c.o. wpływa do wymiennika wtórnego (kondensacyjnego) i odbiera ciepło ze spalin, schładzając je do temperatury poniżej punktu rosy (58°C). Oznacza to, że para wodna zawarta w spalinach skrapla się na zewnętrznych elementach wymiennika w postaci kondensatu – wody, która musi zostać odprowadzona do kanalizacji. Producenci kotłów kondensacyjnych określają ich sprawność na poziome nawet 109%. Oznacza to, że dzięki zjawisku kondensacji możemy uzyskać większą ilość energii w porównaniu do kotła atmosferycznego przy zużyciu takiej samej ilości gazu. W rzeczywistości przekłada się to na oszczędność gazu nawet o 15-20%.

Firma AROL BUD oferuje duży wybór różnych typów kotłów gazowych najbardziej uznanych na świecie producentów tego typu urządzeń. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą!

     » Vaillant
     » Junkers
     » Termet
Designed by BE-BE Webdesign - your page.