Ogrzewacze i Wymienniki

podgrzewaczElektryczne ogrzewacze wody to nowoczesne rozwiązanie, pozwalające na szybkie uzyskanie ciepłej wody. Każdy ogrzewacz oferowany przez firmę AROL BUD to produkt sprawdzony, posiadający odpowiednie certyfikaty, gwarantujące komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Współczesne bojlery do wody często wykorzystują bardzo zaawansowane rozwiązania, mające na celu ograniczenie zużycia energii a także zwiększenie wydajności pracy urządzeń.

Żeby dobrze dobrać ogrzewacze do określonych potrzeb, trzeba poznać cechy użytkowe różnych typów urządzeń. Cechy te zależą od konstrukcji tych urządzeń, a zatem i sposobu, w jaki podgrzewają wodę. Sposoby są dwa: przepływowy, czyli „na bieżąco”, i pojemnościowy, czyli z magazynowaniem.

PRZEPŁYWOWE

przeplywowyPodgrzewacze przepływowe mogą być zamontowane w instalacji zasilanej z wodociągu lub własnego ujęcia i wyposażonej w hydrofor. W instalacjach z hydroforem, w których ciśnienie wody się waha, może również zmieniać się temperatura ciepłej wody wypływającej z podgrzewacza. Urządzenia takie mają zwykle niewielkie wymiary i masę nie przekraczającą kilku kilogramów. Występują w wersjach jedno- lub wielopunktowych lub ujmując rzecz fachowo: jedno- i wieloczerpalne.

Przepływowe podgrzewacze jednopunktowe obsługują jeden kran i dlatego zwykle montowane są bezpośrednio w jego pobliżu, na przykład pod lub nad umywalką albo zlewozmywakiem. Często już fabrycznie wyposażone są w wylewkę, baterię lub rączkę natrysku.

Przepływowy podgrzewacz wielopunktowy umożliwia centralne zasilanie w ciepłą wodę wszystkich punktów poboru wody w domu. Urządzenie musi mieć moc co najmniej kilkunastu kilowatów. Jednak jednoczesne korzystanie z kilku kranów – zwłaszcza tam, gdzie wody potrzeba dużo i o wysokiej temperaturze, na przykład do napełniania wanny i zmywania – nie zawsze będzie komfortowe.

schemat podgrzewaczaPodgrzewacz wielopunktowy powinien być zamontowany centralnie, aby ograniczyć do minimum długość przewodów rozprowadzających, a tym samym – ilość zalegającej w nich wody. Między kolejnymi włączeniami podgrzewacza woda stygnie bowiem do temperatury otoczenia. Zużyta do jej podgrzania energia elektryczna jest wtedy bezpowrotnie tracona.

Podgrzewacze przepływowe mogą być montowane w instalacjach jedno- (230 V) lub trójfazowych (400 V), ale rodzaj zasilania zależy od mocy urządzenia. Do instalacji jednofazowych przystosowane są podgrzewacze o niewielkiej mocy – do około 6 kW. Podgrzewacze o większej mocy muszą być zasilane z instalacji trójfazowej.

Zależnie od potrzeb możemy wybrać podgrzewacz przepływowy o mocy od trzech do około dwudziestu kilowatów. Najmniejsze, 3-kilowatowe urządzenia, podgrzewają od temperatury 10°C do około 50°C zaledwie od 1 do około 2 l wody na minutę. W podgrzewaczach o większej mocy regulacja jest skokowa, przeważnie dwuwartościowa: przy małym przepływie włącza się pół mocy, przy dużym – całkowita. Nowoczesne podgrzewacze wielopunktowe zwykle wyposażone są już w elektroniczne układy do sterowania mocą i strumieniem ciepłej wody. Pozwalają nie tylko precyzyjnie ustawić żądaną temperaturę wody, ale także zoptymalizować zużycie energii elektrycznej.

POJEMNOŚCIOWE

pojemnosciowyPodgrzewacz pojemnościowy (terma) - podgrzewa, a następnie magazynuje ciepłą wodę. Wystudzeniu wody w zasobniku zapobiega termostat utrzymujący stałą temperaturę i izolacja cieplna, którą stanowi kilkucentymetrowa warstwa pianki poliuretanowej, polistyrenowej lub wełny mineralnej.

Podgrzewacze bezciśnieniowe mogą obsługiwać jeden punkt poboru wody. Mają one zbiorniki wiszące, pionowe, wykonane z tworzywa sztucznego lub stali. Montuje się je nad lub pod zlewozmywakiem albo umywalką. Pojemności zbiorników podgrzewaczy bezciśnieniowych są niewielkie, dlatego nadają się one do przygotowania ciepłej wody wszędzie tam, gdzie potrzeba jej niewiele, ale jest często używana.

przekroj ogrzewaczZadaniem podgrzewaczy ciśnieniowych jest dostarczenie ciepłej wody do kilku kranów jednocześnie. Mogą pracować w instalacji podłączonej do sieci wodociągowej lub zaopatrywanej w wodę z własnego ujęcia i wyposażonej w hydrofor. Zbiorniki podgrzewaczy ciśnieniowych wykonane są ze stali nierdzewnej, ocynkowanej lub pokrytej warstwą emalii porcelanowo-szklanej.

Dwie podstawowe wielkości, które charakteryzują podgrzewacz pojemnościowy, to pojemność i moc. Obie są ze sobą ściśle powiązane – od ich wzajemnej relacji zależy czas podgrzewania wody w zasobniku do żądanej temperatury. Dobierając pojemność zasobnika, trzeba brać pod uwagę zapotrzebowanie na ciepłą wodę w poszczególnych punktach poboru i przyzwyczajenia domowników. W domach jednorodzinnych zwykle stosowane są urządzenia o pojemności około 120-200 l. Maksymalna temperatura wody, jaką można uzyskać w większości podgrzewaczy pojemnościowych to około 80°C.

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z bogatą i bardzo atrakcyjną ofertą AROL BUD z zakresu ogrzewaczy i wymienników ciepłej wody użytkowej firm:

    » Galmet
    » Elektromet
    » Ariston
    » Biawar

 

Designed by BE-BE Webdesign - your page.